Wolność dzieci Bożych
| autor: Jan i Marcjanna Półkośnik
Konferencję wygłosił ks. dr Marek Dziewiecki. Podkreślił, że Narodowy Program Trzeźwości to obowiązek moralny każdego Polaka, a nie tylko wąskiej grupy posługujących przy uzależnionych. Zaakcentował, że uzależnienia mają swoje źródło w życiu osobistym, bądź rodzinnym, bo w rodzinach brak miłości bezwarunkowej i ofiarnej.
Główne zadania do wychowania w cnocie trzeźwości, to:
- Mądrze myśleć – nie skupiać się na profilaktyce, lecz wychowywać ku wolności
- Solidnie, ofiarnie pracować – ponosić odpowiedzialność za swoje dzieci, dlatego nie piję do ich pełnoletniości, by zawsze przyjść im z pomocą i świadczyć mądrym wychowaniem, budować dobre relacje. Dorosły jest cały czas na dyżurze.
- Odpowiedzialna miłość – uczyć młodych i świadczyć, że jest ona bezinteresowna. Mądrość miłości uczy, by nie wchodzić w trudne związki.
Zadanie: wychowywać ludzi podobnych do Jezusa, bo ku wolności wyswobodził nas Chrystus.
Głos zabrał też prof. Krzysztof Wojcieszek. Zaproponował wspólne dla wszystkich Polaków konkretne i realne jedno działanie każdego roku, by po roku je zweryfikować czy uczyło mądrego życia, czy była to ofiarna praca, czy prowadziło do mądrej wolności. Nawoływał, by trzymać się prawa, jak zauważy się sprzedaż alkoholu dla młodzieży niepełnoletniej zwrócić uwagę, a jak ma się dowód, zgłosić to na policję. Wtedy może być odebrana koncesja dla sklepu.
Wolności nie można tylko posiadać. Wolność stale, nieustannie zdobywamy.
Egzamin z wolności jest przed nami. Ruch Światło Życie ma bardzo ważne narzędzie do wychowania w wolności- Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Używając świadomie tego charyzmatu, tego daru, wykorzystujmy czas w pełni, na mądrą i odpowiedzialną wolność.